skip navigation

2019 Team Award Winners

2019 Elks Football Team Award Winners:

Team MVP - Carter Otto

Elk Award - Beau Ruby

Terry McLean Coach Award - Joe Nordstrom

Defensive MVP - Bobby Heinzen, Zach Stroh, & Cody Newhouse

Offensive MVP - Joe Nordstrom

Most Improved - Alex Skoog

Special Teams MVP - Trinity Blood

Captains - Beau Ruby, Joe Nordstrom, Zach Stroh, Eli Bicek, & Seth Hopkins

Randy Shaver's KARE 11 - All Metro - Cody Newhouse

StarTribune's - 2nd Team All Metro Offense - Eli Bicek & Joe Nordstrom

2019 North Central Blue District Award Winners:

Offensive Lineman of the Year - Eli Bicek

Running Back of the Year - Joe Nordstrom

All District Selections:  Zach Stroh, Cody Newhouse, Ryan Wilson, Joe Nordstrom, Seth Hopkins, Carter Otto, Eli Bicek, & Beau Ruby

All District Honorable Mention Selections:  Bobby Heinzen, JR Hale, Rahim Avery, & Alex Skoog

All District Academic Individual: Brayden Frank, Jack Sumstad, Austin Ramert, Maverick Almich, Dylan Langley, Gavin Carlson, Brandon Ramert, Luke Gintz, Tony Hanson, Nick Jung, Dylan Ball, Ryan Wilson, Beau Ruby, Joe Nordstrom, Zach Stroh, Carter Behne, Nick Gill, Brad Nelson, Alejandro Rydberg, & Seth Hopkins

All-State Awards:

Academic All-State - Nicklaus Gill

Associated Press All-State Team: 

2nd Team RB - Joe Nordstrom

2nd Team OL - Cody Newhouse

2019 Senior and Faculty Appreciation Night

Player Faculty Member School
2 - Beau Ruby Karina Brass ERHS
3 - Joe Nordstrom Bill Honek Salk MS
4 - Kyle Brooks Michele Altavilla ERHS
5 - Zach Stroh Derek Wold Vandenberg MS
6 - Christian McAlpine Katherine Bayles-Harsh ERHS
9 - Bobby Heinzen James Knaresboro Parker
10 - Chrfistian Williams Barb Guiderilli/Mike Breyen Retired/ERHS
13 - Carter Behne Kellie Behne Home School
14 - Mark Thole Gregg Brass Salk MS
23 - Albis Almanzar Brad Olson ERHS
30 - Micah Olson Sonja Weiler ERHS
34 - AJ Khaochonethan Lisa Johnson Linconln
34 - Austin Kaiser-Joly Michael Rahn ERHS
36 - Nicklaus Gill Curt Michener ERHS
44 - Elijah Bicek Damien Husen ERHS
45 - Tony Kutzer Erin Sindelir Salk MS
53 - Silas Close Marv Johnson ERHS
64 - Jake Cunningham David Peschman ERHS
65 - Seth Hopkins Kim Thiry Lincoln
71 - Cody Newhouse Melissa Deakins ERHS
74 - Alex Skoog Carole Boelter ERHS
77 - Brad Nelson Monique Sabby ERHS
78 - Alejandro Rydberg Mary Kage Salk MS
80 - Tyler Hudson Sheila Forney Lincoln
89 - Sebastian Santor Troy McGowan ERHS
2019 Class 5A - Section 6 Champions

2019 Class 5A - Section 6 Champions